Dlhovekosť
Zdravá dlhovekosť
Dlhovekosť je viac ako len počet rokov, ktoré ste na svete. Je to o tom, ako si užívate svoj život, ako sa staráte o svoje telo a ako si udržiavate pozitívny postoj. Jedným z najdôležitejších pojmov v tejto súvislosti je rozdiel medzi chronologickým vekom a vekom biologickým. Chronologický vek je ten, ktorý sa počíta od dátumu vášho narodenia. Je to jednoducho číslo, ktoré sa zvyšuje každým uplynulým rokom. Naopak, vek biologický sa zameriava na fyzické a funkčné starnutie vášho tela. Vaše orgány môžu mať rozličný biologický vek a ten môže byť ovplyvnený rôznymi faktormi, ako je životný štýl, strava, fyzická aktivita a genetika. Biologický vek, na rozdiel od chronologického, vieme ovplyvňovať - a to je aj základný kľúč ku dlhovekosti.
Čo rozhoduje?
Možno si myslíte, že vašu dlhovekosť určujú vaše gény, ale pravdou je, že genetika sa na dĺžke života podieľa maximálne 30 percentami. Zvyšok pochádza z vášho správania, postojov, prostredia a asi aj z kúsku šťastia. Ak sa chcete stať dlhovekými, nájdite si svoje vlastné spôsoby, ako zvýšiť svoju dlhovekosť, a užívajte si každý deň naplno. Váš vek je len číslo - skutočná dlhovekosť prichádza so zdravým a šťastným životným štýlom.
10 pravidiel pre 50+
1.
Zdravá strava: Neexistuje jedna univerzálna strava na predĺženie života, ale jedna vec je istá - konzumácia viac zeleniny je vždy dobrým krokom smerom k dlhovekosti. Vekom sa potreba niektorých látok zvyšuje a zároveň ich vstrebávanie znižuje – je dobré teda zvážiť aj dodatočný prísun v podobe výživových doplnkov.
2.
Pravidelné cvičenie: Výskum naznačuje, že pravidelné mierne cvičenie môže skutočne ovplyvniť našu DNA a spomaliť proces starnutia.
3.
Dostatok spánku: Kvalitný spánok je nevyhnutný pre obnovu tela a udržanie zdravia. Snažte sa spať 7 až 9 hodín denne.
4.
Čerstvý vzduch a príroda: Snažte sa pravidelne venovať čas prechádzkam, ľahkému behu, cyklistike alebo iným aktivitám, ktoré vás približujú k prírode. Sú výborné pre vaše fyzické aj mentálne zdravie.
5.
Stop fajčeniu. Je to jeden z najdôležitejších krokov, ktoré môžeme urobiť pre svoje zdravie a dlhovekosť. Fajčenie tabaku je spojené s mnohými vážnymi zdravotnými problémami, vrátane ochorení srdca, rakoviny pľúc, respiračných ochorení a mnohých ďalších.
6.
Stop nadmernému pitiu alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu má vážne negatívne účinky na zdravie aj dlhovekosť. Chronické nadmerné pitie môže spôsobiť poškodenie pečene, srdcové problémy, zvýšené riziko rakoviny a ďalšie zdravotné komplikácie.
7.
Zvládanie stresu: Stres môže mať negatívny vplyv na naše zdravie a podporovať nezdravé správanie. Nájdite spôsoby, ako zvládať stres, ako je hlboké dýchanie, starostlivosť o telo, relaxácia a udržiavanie pevných vzťahov s ostatnými.
8.
Duševné zdravie a osobné vzťahy: Dbajte na svoje emocionálne blaho a duševnú pohodu. Nájdite si čas na relaxáciu, koníčky a pravidelný kontakt so svojimi blízkymi.
9.
Hodnoty a zmysel života: Neprestávajte v objavovaní vlastných hodnôt a v hľadaní hlbšieho zmyslu života. Práve teraz je vhodný čas na posilňovanie vnútornej radosti, vďačnosti a pokoja.
10.
Postupné zmeny: Nežiadajte od seba, aby ste hneď zmenili všetko. Urobte si záväzok, že každý týždeň urobíte jednu zdravú zmenu. Malé kroky sú udržateľné a povedú k veľkým výsledkom. Veď vás čaká dlhoveký časový horizont!
Aj keď nevieme úplne zastaviť proces starnutia, môžeme ovplyvniť jeho priebeh a kvalitu života, ktorú si užívame v týchto zrelých rokoch. Užite si tento úžasný vek a zostaňte mladí vo vnútri aj navonok!
Čo hovoria štatistiky
Priemerná dĺžka života neustále rastie. Podľa OSN sa celosvetová očakávaná dĺžka života pri narodení u oboch pohlaví zvýšila z 46 rokov v roku 1950 na 72 rokov v roku 2022. Očakáva sa, že do roku 2050 sa zvýši na 77 rokov.
Očakávaná dĺžka života pri narodení v Európskej únii je vo všeobecnosti vyššia ako celosvetový priemer. Pre ženy bola v roku 2021 83 rokov v porovnaní so 77 rokmi u mužov. Od roku 2002 do roku 2021 sa stredná dĺžka života pri narodení v EÚ zvýšila o 2 roky u žien a 3 roky u mužov.
Na Slovensku za priemerom EÚ zaostávame. Očakávaná dĺžka života žien pri narodení je na Slovensku necelých 81 rokov, predpokladaná dĺžka života slovenských mužov predstavuje necelých 74 rokov.
Ak hovoríme o spokojnej dlhovekosti, dôležitým údajom je aj vek, ktorého sa dožijeme v zdraví, bez chronických ochorení. Podľa ukazovateľa „healthy life years“, teda „rokov života v zdraví“ sa Slovensko nachádza na konci európskeho rebríčka. Slovenky sa v zdraví dožívajú len 57 rokov, Slováci niečo vyše 56 rokov. Očakávaná dĺžka života v zdraví pri narodení v EÚ je pritom cez 64 rokov pre ženy a niečo cez 63 rokov pre mužov.
Očakávaná dĺžka života a počet rokov života v zdraví sú ukazovatele, ktoré hovoria aj o socio-ekonomických podmienkach, v ktorých žijeme. Nie všetko vieme ovplyvniť. Ale rozhodnúť sa urobiť všetko to, čo máme vo vlastných rukách, pre vlastnú zdravú dlhovekosť, môžeme kedykoľvek sami.
Modré zóny
Existujú miesta na našej planéte, kde úplne bežne stretnete vitálne storočné ženy aj mužov. Volajú sa „Modré zóny“. Vedci usilovne skúmajú, aké faktory sú za dlhým životom obyvateľov týchto zón v zdraví. Aby sme ich mohli napodobniť všetci. Aby sme si nasledovaním ich životných návykov predĺžili obdobie bez závažných ochorení a dosiahli hodnotný cieľ. Zdravú dlhovekosť.
Referencie
https://www.statista.com/statistics/673420/projected-global-life-expectancy/