Pohybom proti depresii

 

Fyzické cvičenie je jedenapolkrát účinnejšie na depresie, úzkosti a pocity zármutku ako lieky a terapeutické sedenia. Tak to zistila doteraz najrozsiahlejšia štúdia, ktorá zhrnula výsledky prakticky všetkých relevantných štúdií do roku 2022 s takmer 130 000 účastníkmi.

Cvičenie ako prevencia
Depresia môže aj fyzicky zdravým ľuďom nad 50 rokov priniesť do života nepohodu, úzkosť a pocity zármutku. Nemusia však hneď siahať po liekoch. Cvičenie môže predchádzať depresii u starších osôb tým, že zlepšuje celkový fyzický zdravotný stav. Štúdia v "The American Journal of Psychiatry" (2015) zdôraznila význam pravidelného cvičenia, ako sú chôdza, plávanie alebo joga, v prevencii depresie a iných mentálnych ochorení v staršom veku.

Pohyb ako terapia
Cvičenie nielenže zlepšuje fyzickú kondíciu, ale tiež funguje ako forma terapie. Výskum z "Harvard Medical School" (2019) jednoznačne poukázal na to, že pohyb podporuje tvorbu endorfínov, známych ako "hormóny šťastia" čím sa znižuje stres, úzkosť a depresívne stavy. Rovnaké účinky majú aeróbne cvičenia ako beh, bicyklovanie či plávanie, ale tiež aj silový tréning.

Nájdite si svoj šport
Vyskúšajte, aký šport a kedy vyhovuje práve vám. Ak preferujete kolektívne športy, o to lepšie. Vyplavíte si do organizmu serotonín a adrenalín nielen vďaka pohybu, ale aj preto, že ste v spoločnosti ľudí s podobnými záujmami. Ak ste skôr na individuálne športy, využite výhodu, že o tom, kedy si pôjdete zabehať, zaplávať, bicyklovať, rozhodujete len vy sami.

Už 20 minút denne pomáha
Podľa najnovších štúdií, dolná hranica fyzickej aktivity, ktorá môže poskytnúť ochranu pred depresívnymi symptómami je naozaj dostupná každému. Snažte sa venovať aspoň 20 minút denne stredne intenzívnej aktivite najmenej päť dní v týždni. Samozrejme väčší prínos sa prejavuje pri vyšších dávkach pohybu.

Preventívne môžete svoju duševnú pohodu ovplvniť aj vitamínmi a minerálmi na náladu a energiu. Účinný najmä pre ľudí vo vyššom veku je koenzým Q10, ktorý priamo ovplyvňuje činnosť enzýmov, nevyhnutných pre tvorbu energie v bunkách. Prispieva tak ku celkovej vitalite u seniorov.

 

https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/07/11/bjsports-2022-106195

https://www.thelancet.com/article/S2215-0366(18)30227-X/fulltext

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2807113